SLF7055T-4R7N3R1-3PF
Mfr.Part #:
SLF7055T-4R7N3R1-3PF
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD,7.00mm×7.00mm×5.50mm SMD/SMT 4.7 µH 30 % 3.1 A 28 mΩ
ParameterValue
Tolerance30 %
Height - Seated (Max)5.8 mm
Length7.0104 mm
Width7 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Number of Pins2
Composition(Kit Type)Wirewound
Height5.5 mm
PackagingReel
Depth7.2 mm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Current Rating3.1 A
DC Resistance (DCR)28 mΩ
Test Frequency100 kHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
ShieldingShielded
Inductance4.7 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)3.1 A
inductance tolerance30 %
Max DC Current3.1 A
DC Current3.1 A
Saturation Current3.6 A